Úvod » Reprosoustavy » Sloupové repro » AVANTGARDE Zero XD
Varianty tohoto výrobku
Číslo produktu / Název zboží: | ||||
---|---|---|---|---|
|
AVANTGARDEZeroTA AVANTGARDE Zero TA |
314 600 Kč (12 425 EUR) |
Popis & Specifikace
Aktivní horn systém, 66 Bit FPGA, 3x24 D/A, výkon 1000W
- Barva: černá, bílá
Aktivní třípásmové soustavy s vysoko- a středotónovými hornovými reproduktory a integrovaným subwooferem. Šestikanálové zpracování digitálního signálu prostřednictvím programovatelných paměťových hradel FPGA s šestašedesátibitovou architekturou. Každé pásmo má vlastní D/A převodník osazený obvodem Burr-Brown. Celkový výkon 500W zajišťují zesilovače ve třídě D.
Hornové reprosoustavy jsou nejstarší a nejpřirozenější fyzikální princip pro reprodukci zvuku. Jejich funkčnost až do současnosti má nepopíratelné výhody oproti jiným technologiím reproduktorů. Zero XD jsou třípásmové soustavy s vysoko a středotónovými hornovými reproduktory a integrovaným subwooferem o výkonu 500W. Protiklady se jednoduše přitahují: kompaktní hornový reproduktor s obrovským reprodukčním potenciálem. Zřetelně kompaktní design produktu s vyloženě bohatou a sofistikovanou technologií uvnitř. To je Zero XD. Vstupte do světa klasických hornových reproduktorů Avantgarde Acoustic a poznáte, že mají jen málo soupeřů.
:: Hmotnost : 39 kg
:: Rozměry : 40 × 49 × 104 cm
:: Citlivost : 104dB pro středový a výškový reproduktor
:: Vstupy : Digitální AES/EBU, Digitální optický, Digitální SPDIF, USB D/A
:: Výkon : 400W pro subwoofer třída D / 2x50W pro středový a výškový reproduktor třída A/A-B
:: Frekvenční rozsah : 30Hz-20kHz
AVANTGARDE - Vítejte v realitě!
S příslovečnou německou precizností zkombinovali Avantgarde Acoustic nadčasovou myšlenku hornových reprosoustav s precizním dokonalým provedením, založeným na vlastním vývoji a použití nejmodernějších dostupných technologií. Funkční design a technologie inspirovaná trychtýřovým tvarem lidského ucha, což je nejdokonalejší princip transdukce zvuku, je použita tak, aby zprostředkovala neuvěřitelně silný zážitek z poslechu, který je věrný tomu, co se odehrálo ve studiu nebo na jevišti, bez ohledu na to, jestli jde o houslové sonáty,pěvecké sbory nebo tvrdé metalové rify.
Všechny produkty Avantgarde Acoustic ztělesňují myšlenku opustit obvyklá technická řešení a dotáhnout výsledek dál,než je obvyklé u běžných reprosoustav,a to ve všech aspektech. Horny se vyrábějí vysokotlakým vstřikováním ABS pryskyřice s extrémní přesností +/- 0,05 mm!! Výsledkem jsou akusticky zcela neutrální, robustní, nerezonující zvukovody s perfektní kvalitou povrchu. Tento efektivní způsob produkce se navíc podílí na vynikajícím poměru cena / výkon.
Přesný tvar horny pro ideální vyzařování je samozřejmě výsledkem náročných počítačových výpočtů. Stejně tak jsou optimalizovány měniče, ať už se jedná o návrh kaloty, použití masivních magnetů, kmitacích cívek s nízkou hmotností, vše je podřízeno dokonalé součinnosti s hornovými zvukovody. Bezkonkurenční citlivost veškeré výhody jen umocňuje. Vysoká impedance cívek a tím také bezkonkurenční tlumící faktor dělá z reprosoustav Avantgarde Acoustic nejsnáze sladitelné reprosoustavy na trhu.
Kvůli zajištění vysoké dynamiky a perfektnímu přenosu basů se Avantgarde Acoustic rozhodl pro hybridní řešení a používá dynamicky řízené subwoofery. To mu dovolilo použít malé basové skříně, citlivost přizpůsobit hornám a umožnilo také individuální a přesné nastavení zvuku. Výhodou hornových soustav je proto snadné umístění a nastavení v místnosti.
Žádná, opravdu žádná klasická dynamická reprosoustava nemůže hornám konkurovat drajvem, expresivitou a dynamickým rozsahem. Pokud uvažujete o finálním řešení, horny nabízí skvělou variantu! Jde o trvalou, hodnotnou investici, která se určitě stane oblíbeným rodinným majetkem.
Soustavy Avantgarde Acoustic tvoří ucelenou řadu modelů od menších dvoupásmových modelů se subwooferem – UNO a DUO, přes větší dvoupásmové verze s basovou hornou – modely DUO MEZZO a DUO PRIMO, až po vlajkovou loď TRIO. K těmto hornovým třípásmovkám si pak může posluchač zvolit jednu nebo více basových horen, dle chuti a velikosti konta.
Firma samozřejmě nabízí své „trumpetky“ v široké paletě barev, které si může zákazník nakombinovat s provedením wooferu přesně podle svého vkusu, tak aby krásně zapadly do poslechového interiéru. Během dvou desetiletí se Avantgarde Acoustic dostal do audiofilské extraligy a my si klademe za čest Vám tyto unikátní soustavy nabídnout.
AVANTGARDE ACOUSTIC ZERO TA/XD - Jen samé výhody!
ZERO - TEIL AKTIV je logickým pokračováním produktové řady ZERO. Tyto nové reprosoustavy kombinují design a konstrukci modelu ZERO 1 XD s 25 letou tradiční koncepcí poloaktivních reproduktorových soustav společnosti Avantgarde Acoustic. V podstatě se jedná o zmenšenou verzi soustav UNO ve výrazně kompaktnější ozvučnici typu ZERO. Cílem konstruktérů bylo dosáhnout čistoty, výkonu a celkově akustických kvalit svého "většího bratra" ve výrazně zmenšené skříni.
Když v roce 2013 představil Avantgarde Acoustic reprosoustavy ZERO 1 jako naprosto originální, a to nejen vzhledově, plně aktivní systém s D/A převodníky, zesilovači, komunikující mezi sebou bezdrátově, ohromil tak nejen své zákazníky, ale i odbornou veřejnost. Svědčí o tom řada ocenění na mezinárodních výstavách za design, inovace, ale především zvuk, stejně tak jako množství pochvalných recenzí v renomovaných audio magazínech.
Pokud někoho z audiofilů uchvátil moderní, minimalistický, industriální design modelu ZERO 1 XD, ale doma už nějaké oblíbené audio zařízení má nebo rád experimentuje a občas i mění komponenty své aparatury a plně aktivní systém by pro něj byl poněkud svazující, může si nyní splnit svůj sen. Avantgarde Acoustic pro tyto zákazníky připravil poloaktivní verzi soustav ZERO, model ZERO TA/XD, která v kompaktním, stylovém kabátě vychází ze společných principů jako ostatní, větší modely řad UNO, DUO či TRIO. A tyto společné principy přinášejí i výhody, kterými se pyšní všechny modely reprosoustav Avantgarde Acoustic.
Mimořádně pevná, akusticky netečná skříň reprosoustav, zpevněná žebrováním, je odlita z polyuretanu. Středotónová a vysokotónová horna jsou přímo součástí tohoto vysoce přesného odlitku. Středová horna o průměru 400 mm pokrývá široké pásmo kmitočtů, až do 300 Hz, na spodním okraji svého přenášeného pásma. Aktivní subwoofer pak doplňuje kmitočtový rozsah této horny o reprodukci nízkých kmitočtů. Je vybaven jedním 12" (305 mm) reproduktorem s dlouhým zdvihem, napájeným digitálním zesilovačem o výkonu 500 W.
Všechny měniče jsou vybaveny 8 ohmovými cívkami a mají citlivost 104 dB. To je 32 x násobek dynamického rozsahu konvenční reprosoustavy s citlivostí 87 dB.
S použitím technologie CDC je přesně sjednocena kmitočtová charakteristika, citlivost reproduktoru, geometrie membrány a vzduchové komory u hrdla horny, s křivkou odezvy sférické středopásmové horny. Díky tomuto řešení nemá středotónový měnič v signálové cestě žádné součástky pasivní výhybky, hudební signál je transportován přímo k cívce reproduktoru. Méně součástek, méně interakcí, méně vzájemných disproporcí, to vše přináší daleko více detailů.
Frekvenční průběh na nízkých kmitočtech je řízen špičkovým digitálním zvukovým procesorem (DSP). Digitálně řízená frekvenční výhybka zajišťuje hladké napojení basového rozsahu na průběh středové horny. DSP je vybaven 10 parametrickými ekvalizéry pro jemné doladění zvuku dle vkusu zákazníka a dokonalé přizpůsobení akustice místnosti.
Reproduktorové soustavy ZERO TA/XD nejsou náročné na prostor, lze je umístit, tak jako „horny“ obecně, i v blízkosti stěn místnosti, svou cenou představují v portfoliu výrobce ekonomické řešení s fantastickým poměrem ceny a výkonu, díky své citlivosti jsou velmi „přátelské“ k zesilovačům, takže pokud se někomu vzhledově líbí a hodí se do jeho interiéru, představují téměř ideální výrobek, který ve své cenové kategorii nemá žádnou (!) konkurenci. Vybírat lze mezi černou a bílou matnou povrchovou úpravou.
TECHNICKÉ PARAMETRY
Kmitočtový rozsah: satelity 250– 20 000 Hz, subwoofer 18 – 350 Hz
Citlivost (1 Watt / 1 m) > 104 dB
Dělící frekvence: 300 / 4.000 Hz
Jmenovitá impedance: 8 Ω
Doporučený výkon zesilovače > 10 W
Doporučená velkost místnosti > 16 m2
HORNY
Typ horny: sférická horna
Průměr ústí horny: střední pásmo - 400 mm, výšky - 130 mm
Délka horny: střední pásmo – 190 mm, výšky – 77 mm
REPRODUKTORY
Subwoofer: 300 mm, s feritovým magnetem
Středotónový: 125 mm, s feritovým magnetem, s membránou, vyrobenou ze směsi měkkých vláken
Výškový: 25 mm, s feritovým magnetem, s cívkou, vinutou mědí potaženým hliníkovým drátem
ZESILOVAČ SUBWOOFERU
Výkon zesilovače (RMS): 500 W
Celkové harmonické zkreslení: 0,05%
Odstup signálu od šumu: 120 dB (A)
DIGITÁLNÍ ZVUKOVÝ PROCESOR
Zpoždění: nastavitelné v krocích 0,01 ms
Spodní a horní pásmové filtry: Besselovy, Butterworthovy, Linkwitz-Rileyovy filtry
Parametrický ekvalizér: 10 parametrických průběhů (programovatelných)
Kompresor: programovatelný
Limiter: programovatelný
Rozměry (š x h x v): 490 x 318 x 1040 mm (+/- 15 mm)
Hmotnost: 39 kg
HLAVNÍ VÝHODY TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ SOUSTAV AVANTGARDE ACOUSTIC
Nátrubek, spojený s čelní stranou reproduktoru, představuje nejúčinnější způsob, jak zesílit zvuk a zvýšit účinnost reproduktoru. Pohyblivé části měniče - kmitací cívka a membrána – tak mohou být navrženy mnohem menší. Menší pohyblivé části znamenají menší hmotnost a toto snížení setrvačnosti pohyblivých hmot zvyšuje schopnost systému pohotově reagovat na dynamiku akustického signálu. Hornové reprosoustavy akcelerují mnohem rychleji a zároveň jsou schopny pohyb, vyvolaný zvukovým signálem, okamžitě zastavit.
Snížení velikosti plochy membrány navíc přispívá mechanické stabilitě celé sestavy. Tato vyšší tuhost membrány a snížená amplituda jejího pohybu v systému se zvukovodem významně snižuje zkreslení.
Zkreslení jsou různé změny původního tvaru zvukových vln, které přidávají k původnímu audio signálu nežádoucí zabarvení. To se negativně projevuje ve dvou směrech. Za prvé se tyto falešné disonance stanou slyšitelné samy o sobě, což lze nejlépe popsat jako nepřirozený a nelibozvučný charakter zvuku. Za druhé, každý detail původního hudebního signálu, který má nižší úroveň, než tyto falešné podtóny, bude jimi zamaskován a tím i nevyhnutelně ztracen.
Laboratorní měření reproduktorů Avantgarde Acoustic s a bez zvukovodu, provedená prof. Dr. Anselmem Goertzem na univerzitě v Cáchách, přesvědčivě potvrzují výhody technologie sférických horn, používaných společností Avantgarde Acoustic, ty nejdůležitější jsou - 8 x vyšší dynamická šířka pásma, o 90% nižší zkreslení a 10 x více detailů. Což znamená, že se u systémů s hornou, navrženou konstruktéry společnosti Avantgarde Acoustic, 8 x zvyšuje rozsah mezi nejtiššími a nejhlasitějšími tóny. Současně mají tyto systémy mnohem menší zkreslení a jsou tak schopny reprodukovat detaily, které mají desetkrát nižší úroveň, než u konvenčních reprosoustav se skříňovou ozvučnicí.
CDC je zkratka pro „řízenou disperzní charakteristiku“ (Controlled Dispersion Characteristic). Jedná se o technologii vyvinutou společností Avantgarde Acoustic, která zajistí přesné napasování frekvenční odezvy, citlivosti měniče, geometrie membrány a vzduchové komory u hrdla zvukovodu na křivku odezvy středotónové sférické horny. Tímto způsobem se podařilo vyloučit ze signálové cesty všechny součástky pasivní výhybky a poslat hudební signál přímo na svorky reproduktoru.
CDC funguje takto: spodní dělící kmitočet reproduktoru se zvukovodem je určen velikostí horny. Čím větší je horna, tím níže jde její frekvenční rozsah. Pod mezním kmitočtem zvukovodu frekvenční průběh prudce klesá a to se strmostí 12 dB na oktávu. Spodní mezní kmitočet středotónového reproduktoru, za nímž vykazuje pokles 6 dB / oktávu, je nastaven na přesně stejnou frekvenci, čímž společně dosáhnou útlumu 18 dB / oktávu. Reprosoustavy Avantgarde Acoustic tedy pracují pouze s mezní frekvencí měničů a zvukovodů a nevyžadují žádné výhybky.
Shora je kmitočtová charakteristika omezena samotným měničem. Nicméně i ta může být akusticky ovlivněna zvukovodem. Pro tento účel umístili konstruktéři malou komoru mezi membránu reproduktoru a hrdlo horny. Reproduktor nevyzařuje přímo, ale přes malou vzduchovou komoru u otvoru hrdla horny. Tento objem vzduchu funguje jako filtr a automaticky filtruje frekvence nad rezonančním kmitočtem, daným objemem rezonanční komory (se strmostí 6 dB / okt.).
Konstruktéři pak přesně zkombinovali -6 dB útlum na mezní (horní rezonanční) frekvenci středotónového měniče s přesně stejnou rezonanční frekvencí CDC vzduchové komory. Výsledkem je tedy akustický útlum kmitočtové charakteristiky 12 dB, bez jakékoli pasivní výhybky. Systém CDC tak zajišťuje, že středotónový rozsah pracuje pouze v rámci svého určeného pásma a prudce spadne na obou přechodových bodech. Stejné fyzikální a konstrukční principy jsou aplikovány i u výškového reproduktoru a jeho zvukovodu.