Úvod » Reprosoustavy » Sloupové repro » INDIANA LINE Tesi 561
Popis & Specifikace
Tesi 3-pásmové 150W sloupové reprosoustavy s předním bassreflexem
- Barva: černá, ořech
Model 561 z řady Tesi jako jediný využívá technologie a basový reproduktor z referenční řady DIVA. Třípásmovky Tesi 561 potěší atraktivním zvukem, který má oporu v živých hlubších basech, v této kategorii nepříliš častých. Čisté výšky kvůli kmitočtovému vyvážení vystupují mírně do popředí, ale nelze ještě hovořit o sebemenším náznaku agresivity. Pokud připočteme velmi dobře prokreslené střední pásmo i solidně zobrazený prostor, je zřejmé, že podlahovky, které nejsou na hudební žánry vybíravé, představují výhodný nákup s velmi kvalitním hudebním podáním konkurující 2x tak dražším reprosoustavám.
Všechny měniče byly navrženy a vyvinuty firmou Indiana Line. V modelech TESI je reprodukce vysokých kmitočtů svěřena výškovému reproduktoru s měkkou a velmi lehkou hedvábnou kalotou o průměru 26 mm, která má přirozený projev, vynikající směrovou charakteristiku.
Kopule je vyrobena z velmi lehkého hedvábí. Pohyb obstarává silný magnet ze slitiny neodymu, železa a bóru. Vlastní měnič je uložený v plastovém antivibračním rámu, který obsahuje také exkluzivní PC navrženou zadní komoru ve tvaru kužele. Toto pouzdro maximálně eliminuje přenášené vibrace skříně a řídí odvětrávání vzniklých emisí kopule, způsobené možným akustickým vracením membrány.
Středobasové a basové reproduktory jsou vyrobeny z polypropylenového materiálu do kterého se vstřikuje horká slída v kroku lisování. Výsledkem je materiál, který je lehký, tuhý a dobře tlumí. Vyzařování je optimalizováno pevným (jemně pogumovaným) fázovým difuzorem. Výškový reproduktor je uchycen 4-mi vruty a ostatní reproměniče dokonce šesti !
Na čelní stěně dole pod měniči ústí rovněž bassreflexový otvor, což ocení každý, kdo hledá kompaktní podlahovky do menší místnosti, protože odstup od stěny tak může být i minimální.
Basový měnič: 160 mm
Středobasový měnič: 160 mm
Výškový měnič: 26 mm hedvábná kalota
Impedance: 4 - 8 Ohm
Pozlacené terminály: bi-wiring / bi-amping
Frekvenční rozsah: 35 - 22.000 Hz / Dělící frekvence: 180/2800Hz
Citlivost: 92,0 dB
Doporučený výkon zesilovače: 30 - 150 W
Rozměry (š x v x h): 180 x 890 x 300 mm
Hmotnost: 13,7 kg
Záruka:
Díky mimořádné kvalitě komponentů a provedení se na značku Indiana Line vztahuje 3-letá záruka.
Značku Indiana Line charakterizuje:
:: živý muzikální zvuk s vynikajícm prostorem za zřetelné basové podpory
:: prokreslení je velmi zřetelné a zvuk jasný, konkrétní, hlas zaostřený a stojící zdánlivě před reprosoustavami
:: zůstávají v zaplatitelných cenových kategoriích
:: budou se líbit milovníkům energie a svižnosti s krystalicky živým přednesem se skvělým prostorem a basovým základem, který jde hlouběji než by jste čekali...
Indiana Line
Itálie, země, kde lidé dokáží, skrze své výrobky dodávat emoce.
Itálie, země, kde vznikají legendární značky v každém odvětví průmyslu, jako jsou Ferrari, Maserati, Armani, Gucci, Prada, De´Longhi a mnohé další.
Stejně tak je tomu i v audio-průmyslu, kde jednou z nejstarších italských značek je značka Indiana Line.
Ta v sobě snoubí italský styl, krásu, luxus, muzikálnost a dala si za cíl prostřednictvím svých reprosoustav zpřístupnit tyto hodnoty široké audio veřejnosti. Se značkou Indiana Line si tak domu odnesete luxusní produkt v dostupné ceně.
Italská značka s tradicí....Developed and designed in Italy
Značka Indiana Line byla založena v roce 1977 Eugenio Musso a dnes patří mezi nejvýznamnějších výrobce reprosoustav pro domácí audio. Indiana Line je součástí společnosti Coral Electronic, která mimo jiné vyrábí High-End koaxiální i komponentní reproduktory do aut pod značkou Coral - Monza. Firma sídlí v Rivoli v piemontské oblasti, do jejíž metropole Turína většina motoristů zařadí automobilku Fiat. Dostupnost nejlepších designových studií, moderních technologií, továren a laboratoří, stejně jako vysoce kvalifikovaná pracovní síla jsou klíčovým faktorem pro rozvoj značky Indiana Line. Reprosoustavy Indiana Line jsou vyjímečné nejen svým luxusním designem v klavírních lacích, ale hlavně přirozeně živým, temperamentním zvukem, bohatým na jednotlivé detaily i prostor.
S nesmírnou pečlivostí je přistupováno k vývoji a volbě jednotlivých komponentů a měničů, které značka používá výhradně firemní. Indiana Line přináší svůj charakteristický zvuk, kvalitní zpracování a krásný italský design i do světa cenově dostupných reprosoustav. Je příkladem toho, jak kvalitní reprosoustavy a za kolik se dají v dnešní době díky vyspělým technologiím a důmyslnému know-how vyrobit.
S Indiana Line se vždy setkávám rád. Mají svoji zvukovou filozofii, která nadržuje muzice samotné, a firma umí zručně vybalancovat různá omezení, která vycházejí z rozpočtové hladiny, ve které se jejich výrobky nacházejí. Jasně, je to ekonomická třída, ale v tomto případě se na ní jen těžko hledají chyby.
Začnu ze zadní strany. Tam se nachází jednoduchá plastová vanička se zlacenými terminály, které umožňují Bi-Wiring. Terminály jsou pěkně nízko nad podlahou, takže nemusíte tahat reprokabel nijak vysoko.
V čelní ozvučnici se nacházejí tři reproduktory a rozměrný nátrubek bassreflexu. Výšková kalota je hedvábná, oproti zvyklostem je se svými 26mm rozměrnější. Zezadu kalota vyzařuje do kónického nástavce s otvorem na konci – v této cenové kategorii je snaha o řízené odvedení energie od zpětného pohybu membrány dosti vzácná.
Středobasový a basový měnič jsou oba o průměru 160 mm a firma si dala práci s jejich optimalizací pro přenášené pásmo: zatímco středobasový konus je z polypropylenu syceného slídou, basový měnič je z papírové vlákniny.
Provedení Tesi 561 nijak nevybočuje z cenové kategorie, ale je čisté a imitace ořechové dýhy na testovaném páru vypadala pěkně. Druhou možností je černý dub.
Tesi 561 jsou nadprůměrně citlivé (92 dB), takže je rozehrajete čímkoli. Současně nejsou nijak náročné na postavení v místnosti, čemuž napomáhá i dopředu vyústěný basreflex. Nalézt pozici, ve které zněly spojitě ve všech třech osách, bylo dílem minut – ani nestačil dohrát 5-minutový track s růžovým šumem, který jsem k tomu použil. Zajímavé bylo jen to, že jsem tentokrát skončil s reprosoustavami daleko od sebe, v podstatě na celou šířku místnosti, a natočenými dovnitř jen lehce tak, že vnější bočnice byly částečně vidět.
Tepající spodek technopopové The Kite (Hattler, Velocity) se přes Tesi 561 prezentoval velice zdařilou kombinací váhy, objemu a definice. Na to, jak jsou Indiana Line subtilní, dokáží vytvořit slušný akustický tlak a v místnosti jsem s nimi dosáhl fyziologického pocitu, kdy vnímáte bas skutečně hluboko v hrudníku. Má to svoje pochopitelné limity v hlasitosti, protože kabinety o malé litráži nemůžete hnát do nekonečna; to se ale dá předpokládat a v prostoru o objemu přibližně 90 m3 jsem byl při naměřené hlasitosti 85 dB v místě poslechu přesně v komfortní zóně reprosoustav. A ne, nepotřebujete k nim subwoofer. Pomocí jednoduché mobilní aplikace (Spectroid) jsem odhadl plnotučný rozsah na spodku okolo 40 Hz, což bude v poklesu odpovídat 35 dB, které deklaruje výrobce. A to je na taková mrňata už hodně slušná hodnota. Další věc je, že takto se Tesi 561 předvedly ve vzdálenosti zhruba 1,5 m od rohů místnosti, takže pokud je posunete do rohů, budete mít nejspíš přebasováno.
Vršek pásma mají Indiana Line spíše decentní, a jakkoli to může znít jako klišé, textilní kalota tu hraje opravdu hedvábně. Zběsilé amplifikované Španělky (Rodrigo y Gabriela) jsou přes Tesi 561 jako hurikán, na vršku ale cítíte jemné vyhlazení. Nevýhodou je chybějící vzduch se všemi těmi odrazy a miniaturními šelesty pravého High-Endu. Výhoda je ale nabíledni: Indiana Line vám jednak neutrhnou uši, jednak si přes ně užijete i takovou muziku, která může být na zmíněném pravém High-Endu k neposlouchání.
Tonalita Indiana Line je a vždy byla na straně zapadajícího slunce, kde ve světelném spektru převládají červené a teplé barvy. Ve spojení s odpruženou dynamikou to dohromady vytváří pocit komfortu a bezpečí, kdy vás hudba obklopí a k poslechu pozve, místo toho, aby soutěžila o vaši pozornost. A není to odvislé od hlasitosti, s jakou hrajete; potichu umí Tesi 561 zahrát stejně šťavnatě, jako nahlas, i když jsem měl pocit, že při vytočení volume více doprava trochu více ožívají, zvuk se víc otevře a celý čelní prostor místnosti se zaplní a vystoupí až někam daleko k vám, aniž by ztratil cokoli ze zmíněné vřelosti.
Potěšilo mne, že malé Indiana Line Tesi 561 umí vytvořit i velice zdařilou iluzi třírozměrného prostoru. Každý z nativních instrumentů, které otevírají fenomenální Rakim živého alba Dead Can Dance, našel v prostoru své místo a bylo dokonce slyšet, co je blíže a co dál, a co je níže a co výš. Tohoto není úplně jednoduché docílit a mívají s tím problém leckteré ´dospělé´ reprosoustavy.
Řekl bych, že u Tesi 561 to chce trochu experimentovat s výškou jejich umístění. Při běžném posedu je jejich výšková kalota tak 12-15 cm pod úrovní uší a tak jsem měl tendenci sjíždět hlouběji dolů do poslechového křesla. Optimum (v dané situaci) jsem nalezl s ušima na úrovni horních hran kabinetů. Na tuto výšku vám pomohou se dostat hroty, popřípadě nějaká mramorová či žulová podložka, kterou Tesi 561 jednoznačně ocení.
Připojené komponenty k účelům testu
Zdrojový komponent: OnkyoSACD C-S5VL
Zesilovač: BC Acoustique EX-214
Interkonekty a reprokabely: Sharkwire Line Magic No.1, Supra Rondo, Supra Dual
Filtrace a síť: Supra LoRad, Supra MDS-06 MkIII
Autor: MJ, audiodrom.net